Forum Moja droga Strona Główna Moja droga
Forum religijne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Etyka w internecie, cyfrowe wykluczenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Ciekawe linki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
atare
Początkujący
Początkujący



Dołączył: 08 Mar 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Górny Śląsk

PostWysłany: Pon 8:39, 11 Lip 2011    Temat postu: Etyka w internecie, cyfrowe wykluczenie

Korzystanie z internetu to nie tylko współczesne dobrodziejstwo ale również zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń to pobieranie oraz korzystanie z wszelkich materiałów chronionych prawem autorskim. Jak na skalę tego zjawiska a dotyczy w Polsce według badań ponad 50 procent internautów mówi się o tym bardzo niewiele. Instytucje odpowiedzialne za kształtowanie kręgosłupa moralnego społeczeczeństwa ten temat traktują jak tabu. Państwo zamiast edukować i zachęcać do korzystania z bezpłatnego oprogramowania coraz bardziej zaostrza prawo karne wedle którego ponad połowa obywateli Polski to przestępcy. Z całą pewnością jest to zdecydowanie absurdalna sytuacja. Tym bardziej, że najczęściej użytkownicy komputerów mają jedynie nielegalny system operacyjny Windows, a pozostałe programy, których używają są dostępne na bezpłatnych licencjach. Bardzo często te same programy są dostępne zarówno na płatny system Windows oraz bezpłatne do wszelkich zastosowań dystrybucje Linuksa. Dystrybycje Linuksa jak również dostępne w nich programy są wielojęzykowe i niemal wszystkie przetłumaczone również na język polski.

Internet jest zdecydowanie medium kontrowersyjnym o czym każdy ma okazję przekonać się. Zawartość treści które znajdziemy w internetowej sieci nie jest przez nikogo kontrolowana. Znajdziemy mnóstwo materiałów, które są nie tylko nieetyczne ale czasami również wręcz demoralizujące. Na to co przeglądają i pobierają z internetu dzieci, rodzice mają bardzo często znikomy wpływ. Jedynym i skutecznym sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu internetu na psychikę dziecka są rozmowy przeprowadzane przez rodziców na temat zagrożeń dotyczących nieodpowiednich treści, z którymi dziecko może się czasami nawet przypadkiem zetknąć podczas korzystania z internetu.

Jeżeli chodzi o osoby dorosłe bardzo negatywny wpływ na psychikę ma złudne poczucie, że to co jest udostępnione w internecie można pobrać i z tego korzystać bez ograniczeń. To oczywiście zupełnie mija się z prawdą. Programiści decydują o rodzaju licencji na której udostępniają dany program lub grę. Są to albo licencje komercyjne zgodnie z którymi aby użytkować dany program należy uiścić opłatę lub programy tworzone przez hobbystów, fundacje utrzymujące się z wpłat sponsorów lub bezpłatne programy tworzone przez duże firmy informatyczne, które nie zawsze muszą na tych programach zarabiać, gdyż ich działalność jest skierowana na ewentualne wsparcie techniczne dotyczące użytkowania danego programu, natomiast sam program jest udostępniany bezpłatnie. Powodów dla których tworzone jest bezpłatne oprogramowanie jest bardzo wiele. Trudno je opisać i nie ma to w zasadzie znaczenia. W dystrybucjach systemu Linux programy i gry dostępne w repozytoriach są bezpłatne i do pobrania z internetu.

Obecnie system Linux jest najlepiej wspieranym sprzętowo systemem operacyjnym. Można się o tym przekonać ściągając i uruchamiając w trybie LiveCD bardzo proste w użytkowaniu jak również w instalacji dystrybucje Linuxa takie jak: Mint LXDE do pobrania na stronie: [link widoczny dla zalogowanych] . Ta dystrybucja jest w trybie LiveCD w języku angielskim, jednak po zainstalowaniu będzie w języku polskim. Bardzo lekka i rewelacyjnie szybka dystrybucja Mepis Antix oparta na Debianie przeznaczona na starsze komputery typu Pentium III: [link widoczny dla zalogowanych] . Ta dystrybucja podczas uruchamiania ma opcję z włączonym językiem polskim, jednak dopiero po instalacji można kompletnie ją spolonizować. Szczególnie polecam do przetestowania zgodności sprzętowej dystrybucję PCLinuxOS, która w trybie LiveCD pozwala również sprawdzić zgodność sprzętową w bardzo prostu sposób również połączenia komórkowe oraz WiFi: [link widoczny dla zalogowanych] Ta dystrybucja jest w trybie LiveCD również w języku angielskim, jednak po zainstalowaniu będzie w języku polskim.

Ja z mojej strony mogę polecić najbardziej dopracowaną dystrybucję Debian Linux.Zapraszam na mój kanał z videozrzutami do roździelczości HD 720p systemu Debian Linux oraz PCLinuxOS: www.youtube.com/user/atarepl

Cyfrowe wykluczenie

W Polsce według stystyk jest około 6 milionów osób cyfrowo wykluczonych i są to przeważnie osoby powyżej 40 roku życia. Jest to grupa osób, które są szczególnie zagrożone bezrobociem, gdyż wkrótce bez umiejętności korzystania z internetu wiele zawodów nie będą mogli oni wykonywać. Według danych GUS-u tylko 47% w wieku od 45 do 54 lat potrafi się poruszać w internecie. Najwięcej osób wykluczonych cyfrowo jest w grupie wiekowej powyżej 55 lat. Jak się okazuje wprowadzenie seniorów w obsługę komputera oraz internetu przez najbliższych członków rodziny, nawet gdy w domu jest dostęp do internetu bardzo często kończy się niepowodzeniem. Zdecydownie lepszym rozwiązaniem jest gdy szkoleniem zajmuje się osoba spoza rodzinnych kręgów. Jest to problem natury psychologicznej.

Obecnie mała popularność systemu Linux to niemal wyłącznie psychologiczny problem przyzwyczajeń użytkowników systemu Windows. Programy pod system Linux już od dawna nie stanowią problemu dla większości użytkowników. Poważne firmy informatyczne takie jak Google wypuszczają swoje wersje programów pod wszystkie systemy operacyjne: Windows, Apple oraz Linux. Kompatybilność sprzętowa również jest rozwiązana. Najnowsze wersje jądra Linux zawierają sterowniki do wszelkiego typu urządzeń od starych komputerów typu Pentium po wersje wielordzeniowe najnowszych procesorów. Nieprawdziwe mity o tym, że Linux jest trudny w obsłudze nadal jednak krążą w internecie. Warto jednak wspomnieć, że dystrybucje Linuksa, których jest bardzo dużo w większości mogą te mity potwierdzić. Jednak takie dystrybucje jak Linux Mint, PCLinuxOS, Mepis Antix czy dobrze skonfigurowany Debian są bardziej intuicyjne oraz wygodniejsze w obsłudze od nowych systemów firmy Microsoft: MS Vista oraz Windows 7.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany kompletną tematyką jak również moją ofertą zapraszam na stronę: [link widoczny dla zalogowanych]

Tekst opublikowany na licencji Creative Commons 3.0. Uznanie autorstwa- Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0) [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Ciekawe linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin