Forum Moja droga Strona Główna Moja droga
Forum religijne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy Biblię można zrozumieć?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Pismo Święte
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 18:57, 12 Maj 2013    Temat postu:

madźka. napisał:
Cytat:
Allah to nie imie Boga
Budda zreszta tez

Buddyzm jak kiedyś się uczyłam, to nawet chyba nie do końca religia... choć teraz to tak wygląda... prędzej to prąd filozoficzny.

Cytat:
Magda, bo tak masz chyba na imię i lepiej brzmi. Zobacz....Ile bóstw, tyle nazw ich własnych. Allach, Budda, i wielu innych, nie będę wszystkich wymieniał. Czy na prawdę uważasz, że żywy Bóg, Stwórca nieba i ziemi, nie mający sobie równego, miałby być bezimienny?

Czy ja powiedziałam, że Bóg jest bezimienny?
Dalsze wywody Twoje były nie na temat... bo patrz pytanie wyżej.

Cytat:
A tym czasem zobacz co jest napisane w (Jana 17:3), ( Joela 2:32),(Rzym.10:13). W wielu innych miejscach też występuje imię Jehowa, ale w waszych przekładach nie wszędzie ono jest zapisane, zatąpiono je tytułem Bóg, Pan, Wszechmocny i tak dalej. Nie wiem jaki przekład biblii posiadasz, ale zajrzyj do Psalmu 83 i przeczytaj ostatni werset tego Psalmu.

Posiadam kilka przekładów w domu i z kilku korzystam.
Zasmucę Ciebie... ale w Jana i w Rzymian... w najstarszych manuskryptach nie było tetragramu JHWH i nie ma żadnych przesłanek o tym, że Apostołowie wypowiadali imię Jahwe
Ja nie przeczę temu, że tetragram JHWH występuje w Starym Testamencie.
POZYCJA, którą imię Boże zajmuje w Pismach Hebrajskich, „Starym Testamencie”, jest niepodważalna. Chociaż Żydzi w końcu przestali je wymawiać, to jednak gdy sporządzali kopie starszych rękopisów Biblii, ich przekonania religijne nie pozwoliły im usuwać imienia Bożego. Dlatego w Pismach Hebrajskich imię Boże pojawia się częściej niż jakiekolwiek inne imię. Prawdą jest, że
inaczej sprawa się przedstawia z Chrześcijańskimi Pismami Greckimi, „Nowym Testamentem”. Manuskrypty Księgi Objawienia (ostatniej księgi Biblijnej) zawierają imię Boże w formie skróconej, „Jah” (w słowie „Hallelujah”, Alleluja). Ale poza tym w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego. Czy to znaczy, że tego imienia nie miało tam być? Byłoby to dziwne, jeśli wziąć pod uwagę, że naśladowcy Jezusa zdawali sobie sprawę ze znaczenia imienia Bożego i że Jezus kazał się modlić o jego uświęcenie. Co zatem się stało?
Chcąc to zrozumieć, trzeba pamiętać o tym, że dostępne obecnie rękopisy Chrześcijańskich Pism Greckich nie są oryginałami. Księgi, które spisali Mateusz, Łukasz i inni pisarze biblijni, były często używane i szybko się zużyły. Toteż sporządzano odpisy, a kiedy i te się niszczyły, znowu je przepisywano. Tego zresztą należało się spodziewać, gdyż kopie sporządzano zwykle po to, żeby z nich korzystać, a nie żeby je przechowywać.
Istnieją dziś tysiące odpisów Chrześcijańskich Pism Greckich, ale większość z nich powstała w IV wieku naszej ery albo jeszcze później. Nasuwa się zatem pytanie: Czy przed IV wiekiem n.e. nie stało się coś, co doprowadziło do usunięcia z tekstu Chrześcijańskich Pism Greckich imienia Bożego? Fakty dowodzą, że istotnie coś takiego miało miejsce.
Możemy być pewni, że apostoł Mateusz umieścił imię Boże w swojej Ewangelii. Dlaczego? Ponieważ spisał ją pierwotnie w języku hebrajskim. W IV wieku Hieronim, który dokonał przekładu zwanego Łacińską Wulgatą, napisał: „Mateusz, zwany też Lewim, który z poborcy podatków został apostołem, pierwszy ze wszystkich ewangelistów ułożył w Judei po hebrajsku Ewangelię o Chrystusie (...) Brak dostatecznej pewności, kto ją później przetłumaczył na język grecki. Co więcej, sam tekst hebrajski zachował się po dzień dzisiejszy w bibliotece w Cezarei”.
Skoro Mateusz pisał po hebrajsku, trudno sobie wyobrazić, żeby nie użył imienia Bożego, zwłaszcza gdy przytaczał fragmenty „Starego Testamentu”, w których ono występowało. Inni pisarze dalszej części Biblii pisali natomiast dla szerokich rzesz czytelników na całym świecie w ówczesnym języku międzynarodowym — po grecku; toteż nie cytowali z oryginalnych Pism Hebrajskich, tylko z greckiej Septuaginty. Również Ewangelię napisaną przez Mateusza przetłumaczono w końcu na język grecki. Czy w tych pismach greckich było imię Boże?
Przetrwały do naszych czasów bardzo stare fragmenty Septuaginty, pamiętające jeszcze czasy Jezusa. Jest rzeczą godną uwagi, że występuje w nich imię własne Boga. W The New International Dictionary of New Testament Theology (Nowy międzynarodowy słownik teologiczny Nowego Testamentu, t. 2, s. 512) czytamy: „Znalezione ostatnio teksty każą wątpić, czy pisarze, którzy skompletowali LXX [Septuagintę], tłumaczyli tetragram YHWH na kyrios. W najstarszych z dostępnych dziś Ms LXX (fragmentów) w gr[eckim] tekście są tetragramy pisane literami hebr[ajskimi]. Zwyczaju tego przestrzegali późniejsi żydowscy tłumacze S[tarego] T[estamentu] w pierwszych wiekach A.D.” Toteż bez względu na to, czy Jezus i jego uczniowie czytali Pismo po hebrajsku, czy po grecku, spotykali w nim imię Boże.
Dlatego profesor George Howard z Uniwersytetu Stanowego Georgia w USA wypowiedział się następująco: „Tam, gdzie w Septuagincie — którą się posługiwał i którą przytaczał kościół nowotestamentowy — było imię Boże pisane po hebrajsku, pisarze Nowego Testamentu bez wątpienia umieszczali w cytatach tetragram” (Biblical Archeology Review [Przegląd archeologii biblijnej], marzec 1978, s. 14). Jakim prawem mieliby tego nie robić?
Imię Boże jeszcze przez jakiś czas pozostało w greckich przekładach „Starego Testamentu”. W pierwszej połowie II wieku n.e. żydowski prozelita Aquila dokonał nowego przekładu Pism Hebrajskich na grekę, zapisując w nim imię Boże starożytnym alfabetem hebrajskim w formie tetragramu. W III wieku Orygenes napisał: „A w najdokładniejszych manuskryptach IMIĘ pisane jest literami hebrajskimi, choć nie dzisiejszymi, tylko najdawniejszymi”.
Jeszcze w IV stuleciu Hieronim pisał w prologu do Ksiąg Samuela i Ksiąg Królów: „Dotąd spotykamy w niektórych księgach greckich imię Boże, tetragram [יהוה], pisane starożytnymi zgłoskami”.
Warto przy tym wziąć pod uwagę to, że Biblia przez całe stulecia, miała tyle wrogów ile zwolenników. Obecnie również jest wielu, którzy podważają jej wiarogodność. I tak już będzie do zakończenia tego systemu. Magda...A wiesz, co w tym wszystkim jest najbardziej żałosne? Że najwięcej przeciwników ma wśród tak zwanych chrześcijan. Wśród tych, co uważają, że ich wiara pochodzi,-albo się opiera na biblii. Zamiast, szukać poparcia wspierając się o słuszne i logiczne wnioski, szukają argumentów na obalanie tego, do czego przez stulecia dochodzili historycy, archeolodzy i nie mało uczonych było w to zaangażowanych. Nawet twierdzą, że cuda opisane w Biblii, to historie z palca wyssane.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Nie 19:27, 12 Maj 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 19:34, 12 Maj 2013    Temat postu:

Co do przekładu Biblijnego...Może dysponujesz Biblią Tysiąc Lecia wyd.II. W uwagach wstępnych do pierwszego wydania, Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński zamieścił dość ciekawą uwagę, dotyczącą imienia Bożego. .POLECAM

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Nie 19:35, 12 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madźka.
VIP
VIPDołączył: 22 Sty 2010
Posty: 4064
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Nie 20:35, 12 Maj 2013    Temat postu:

Aklamacja Alleluja.. nie jest żadnym dowodem na to, że Apostołowie używali Imienia Bożego. W czasami życia Apostołów nie używano imienia Jahwe.
Co do święcenia... nie wiem czy do końca, to jest takie dosłowne... a po kolejne.. czy święcenie Imienia, to wymawianie go? W BT w słowniku pod hasłem Imię czytamy:
według pojęć starożytnych odróżnia człowieka od innych ludzi, lecz określając go, stanowi istotną część składniową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. Uważano, że imię odpowiada istocie człowieka (nomen-omen). W zastosowaniu do Boga imię jest synonimem Jego chwały i potęgi.

Cytat:
Fakty dowodzą, że istotnie coś takiego miało miejsce.

Co to było?

Mamy pełno papirusów np. z III wieku, gdzie nie widnieje tetragram JHWH.
Tutaj sobie poprzeglądaj trochę:
[link widoczny dla zalogowanych]
na samym dole masz do wybrania papirusy. Wesoly
Cytat:
Możemy być pewni, że apostoł Mateusz umieścił imię Boże w swojej Ewangelii. Dlaczego? Ponieważ spisał ją pierwotnie w języku hebrajskim.

Wybacz, ale to żaden dowód... to że ktoś pisze w języku hebrajskim nie znaczy, że używa JHWH.
Cytat:
Co więcej, sam tekst hebrajski zachował się po dzień dzisiejszy w bibliotece w Cezarei

Ten tekst po hebrajsku, co Mateusz napisał?
Cytat:
Skoro Mateusz pisał po hebrajsku, trudno sobie wyobrazić, żeby nie użył imienia Bożego, zwłaszcza gdy przytaczał fragmenty „Starego Testamentu”, w których ono występowało.

Myślę, że jest to możliwe... tak samo jest możliwe, że w cytatach użył zamiennika JHWH lub faktycznego tetragramu, ale to dalej nie dowodzi, że piersi chrześcijanie używali Imienia Bożego w życiu.

Cytat:
Przetrwały do naszych czasów bardzo stare fragmenty Septuaginty, pamiętające jeszcze czasy Jezusa. Jest rzeczą godną uwagi, że występuje w nich imię własne Boga.

Dobrze, ale Septuaginta, to Stary Testament, a nie Nowy...

Cytat:
Toteż bez względu na to, czy Jezus i jego uczniowie czytali Pismo po hebrajsku, czy po grecku, spotykali w nim imię Boże.

Owszem.. i na pewno te Imię znali... ale to dalej nie dowodzi, że je używali..

Więc... ja dalej uważam, że poprawa Biblii, jaką dokonali Świadkowie Jehowy w Nowym Testamencie jest niedopuszczalna... (wpisanie tam Imienia Bożego... )

Mógłbyś więcej... sam pisać?

Miłego wieczoru. Wesoly


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez madźka. dnia Nie 20:37, 12 Maj 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bobo
VIP
VIPDołączył: 24 Lut 2010
Posty: 1946
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:08, 12 Maj 2013    Temat postu:

madźka. napisał:
Myślę, że ważne jest, co ten Bóg przekazuje, a nie jak się nazywa... ważne jest czy żyjesz w zgodzie ze swoim Bogiem, a nie czy wypowiesz Jego Imię...


Trzymajmy się faktów a nie tego, co 'myśli' madźka w kwestii Imienia Bożego.
A więc jesteśmy zgodni co do jednego faktu:
Cytat:
tradycja miała początek po niewoli babilońskiej itp.


Czyli Tradycja nie wymawiania imienia Bożego pojawiła się dość późno. Nie istniała od początku, gdy zaczęto spisywać Biblię.

A teraz kolejne pytanie: Czy ta tradycja miała uzasadnienie biblijne? Czy żydzi zrobili to pod wpływem jakiś przesłanek biblijnych? Jak wyglądało używanie w mowie Imienia Boga PRZED ową tradycją? Wymawiano czy nie? (pomijam formę).

Precyzujmy fakty i wnioski na nich oparte.
Napisanie ogólne, ze żydzi nie wymawiali jest... niepełną odpowiedzią. Należy dodać, że wymawiali a potem przestali wymawiać. Co się stało? Czy Bóg się rozgniewał, że wymawiali? Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bobo
VIP
VIPDołączył: 24 Lut 2010
Posty: 1946
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:15, 12 Maj 2013    Temat postu:

Cytat:
Owszem.. i na pewno te Imię znali... ale to dalej nie dowodzi, że je używali..


Tylko, że musiałabyś udowodnić, ze chrześcijanie przejęli żydowską tradycję nie opartą na żadnym Piśmie. Very Happy
Madźka... mówimy cały czas o tradycji żydowskiej a nie o Prawie Bożym zakazującym używania Imienia Boga Very Happy
Inaczej mówiąc... tradycja ta była... nieuzasadniona. Myślisz, ze chrześcijanie to łyknęli, wiedząc, ze o tradycjach żydowskich Jezus ogólnie powiedział:

Odstępujecie od przykazań Bożych, a mocno się trzymacie tradycji ludzkiej”. (Marka 7:

Madźka, pytanie za 100 punktów: Czy Tradycja niewymawiania imienia Bożego była ludzka czy wynikała z jakiegoś przykazania Bożego? Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Pon 7:49, 13 Maj 2013    Temat postu:

madźka. napisał:
Aklamacja Alleluja.. nie jest żadnym dowodem na to, że Apostołowie używali Imienia Bożego. W czasami życia Apostołów nie używano imienia Jahwe.
Co do święcenia... nie wiem czy do końca, to jest takie dosłowne... a po kolejne.. czy święcenie Imienia, to wymawianie go? W BT w słowniku pod hasłem Imię czytamy:
według pojęć starożytnych odróżnia człowieka od innych ludzi, lecz określając go, stanowi istotną część składniową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. Uważano, że imię odpowiada istocie człowieka (nomen-omen). W zastosowaniu do Boga imię jest synonimem Jego chwały i potęgi.

Cytat:
Fakty dowodzą, że istotnie coś takiego miało miejsce.

Co to było?

Mamy pełno papirusów np. z III wieku, gdzie nie widnieje tetragram JHWH.
Tutaj sobie poprzeglądaj trochę:
[link widoczny dla zalogowanych]
na samym dole masz do wybrania papirusy. Wesoly
Cytat:
Możemy być pewni, że apostoł Mateusz umieścił imię Boże w swojej Ewangelii. Dlaczego? Ponieważ spisał ją pierwotnie w języku hebrajskim.

Wybacz, ale to żaden dowód... to że ktoś pisze w języku hebrajskim nie znaczy, że używa JHWH.
Cytat:
Co więcej, sam tekst hebrajski zachował się po dzień dzisiejszy w bibliotece w Cezarei

Ten tekst po hebrajsku, co Mateusz napisał?
Cytat:
Skoro Mateusz pisał po hebrajsku, trudno sobie wyobrazić, żeby nie użył imienia Bożego, zwłaszcza gdy przytaczał fragmenty „Starego Testamentu”, w których ono występowało.

Myślę, że jest to możliwe... tak samo jest możliwe, że w cytatach użył zamiennika JHWH lub faktycznego tetragramu, ale to dalej nie dowodzi, że piersi chrześcijanie używali Imienia Bożego w życiu.

Cytat:
Przetrwały do naszych czasów bardzo stare fragmenty Septuaginty, pamiętające jeszcze czasy Jezusa. Jest rzeczą godną uwagi, że występuje w nich imię własne Boga.

Dobrze, ale Septuaginta, to Stary Testament, a nie Nowy...

Cytat:
Toteż bez względu na to, czy Jezus i jego uczniowie czytali Pismo po hebrajsku, czy po grecku, spotykali w nim imię Boże.

Owszem.. i na pewno te Imię znali... ale to dalej nie dowodzi, że je używali..

Więc... ja dalej uważam, że poprawa Biblii, jaką dokonali Świadkowie Jehowy w Nowym Testamencie jest niedopuszczalna... (wpisanie tam Imienia Bożego... )

Mógłbyś więcej... sam pisać?

Miłego wieczoru. Wesoly

Wybacz, ale to żaden dowód... to że ktoś pisze w języku hebrajskim nie znaczy, że używa JHWH.
Magda, ja nie odwołałem się jedynie do wypowiedzi biblijnych, do których się stale odnosisz....Podałem ci fragment z Rzymian 10:13 gdzie znajduje się wypowiedź, osoby będącej chrześcijaninem,apostołem i pisarzem tego listu. Może spróbuj się do tej wypowiedzi odnieść, bo jak dotąd raczysz nie zauważać tego fragmentu. Jeżeli Apostoł uświadamia Braciom w Rzymie, że "(...) każdy kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony", to według Ciebie jak to miało by wyglądać? Jest to fragment z Pism Hebrajskich z Księgi Joela 2:32, w biblii Tysiąclecia wyd.II jest to(Joela 3:5) gdzie czytamy:"Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony". Twoim zdaniem, jak Paweł w swoim liście mógł zacytować ten fragment, jednocześnie zwracając uwagę jak ważne jest wzywanie imienia Bożego, bo jest ono w tym fragmencie, a jednocześnie nie wymieniając go? Pomińmy wszelkie tradycje, bo za swoje tradycje i odstępstwo, Żydzi ponieśli karę zapowiedzianą przez Boga. I o tych tradycjach też mówił Jezus: „Czemu twoi uczniowie naruszają tradycję mężów z dawniejszych czasów? Na przykład nie myją rąk, gdy mają jeść posiłek”.
 On, odpowiadając, rzekł do nich: „A czemu wy naruszacie przykazanie Boże ze względu na waszą tradycję?  Na przykład Bóg powiedział: ‚Szanuj swego ojca i swą matkę’ oraz: ‚Kto obrzuca obelgami ojca lub matkę, niech poniesie śmierć’.  Ale wy mówicie: ‚Kto by powiedział do ojca lub matki: „Cokolwiek mam, dzięki czemu mógłbyś mieć ze mnie pożytek, jest darem poświęconym Bogu”,  ten wcale nie musi szanować swego ojca’. I tak przez waszą tradycję unieważniliście słowo Boga.  Obłudnicy, Izajasz trafnie prorokował o was, mówiąc:  ‚Lud ten okazuje mi szacunek swoimi wargami, ale ich serce jest ode mnie bardzo oddalone.  Lecz na próżno mnie czczą, gdyż jako nauk uczą nakazów ludzkich"(Mateusza 15:2-9). Odpowiedz mi na pytanie odnośnie (Rzymian 10:13).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Pon 7:58, 13 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
VIP
VIPDołączył: 20 Maj 2012
Posty: 499
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:29, 13 Maj 2013    Temat postu:

Chętnie odpowiem na twoje zapytanie dotyczące: Rzymian10-13. i udowodnię że imieniem tym jest Jezus Chrystus.

Musimy wziąć pod uwagę również wcześniejsze wersy bo bez nich odpowiedź będzie niezrozumiała.

"...Ale co powiada Pismo? Blisko ciebie jest słowo, w ustach twoich i w sercu twoim; to znaczy, słowo wiary, które głosimy..." Rzymian:10-8
Słowem w Biblii jest nazwany Jezus.

"...Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz..." Rzymian:10-9
To Jezus jest nazwany tu Panem, i ci co w niego uwierzą będą zbawieni.

"...Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu..." Rzymian:10-10
Usłyszeć o nim i uwierzyć w niego, starając się naśladować Jezusa. Efezjan:1-12,13.

"...Powiada bowiem Pismo: Każdy kto w niego wierzy, nie będzie zawstydzony..." Rzymian:10-11.
Gdzie przepowiada to Pismo, słowa wersu przytoczone przez Pawła?
Właśnie tu: "...Dlatego tak mówi Wszechmocny, Pan: Oto ja kładę na Syjonie kamień, kamień wypróbowany, kosztowny kamień węgielny, mocno ugruntowany:Kto wierzy, ten się nie zachwieje..." Izajasza:28-16.
Tym kamieniem jest Jezus, co potwierdza również Apostoł Piotr:
"...To niech wam wszystkim i całemu ludowi izraelskiemu wiadome będzie, że stało się to w imieniu Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego wy ukrzyżowaliście, którego Bóg wzbudził z martwych; dzięki niemu ten oto stoi zdrów przed wami. On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym..." Dzieje Apostolskie: 4-10,11.

"...Nie masz bowiem różnicy między Żydem a Grekiem, gdyż jeden jest Pan wszystkich, bogaty dla wszystkich, którzy go wzywają..." Rzymian:10-12
Jezus umarł za wszystkich ludzi na całym świecie, tych którzy w niego uwierzą, bogaty w miłosierdzie i łaskę. Poświadczeniem niech będą słowa z Dziejów Apostolskich; "...Posłał On synom izraelskim Słowo, zwiastując dobrą nowinę o pokoju przez Jezusa Chrystusa; On to jest Panem wszystkich..." Dz.A:10-36.
Potwierdzenie jest w Ewangelii Mateusza:
"...A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa:Dana mijest wszelka moc na niebie i na ziemi..." Mateusza:28-18.

"...Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie..."Rzymian:10-13
Jak wyżej już wspomniano zbawienie jest przez Chrystusa, kto w niego uwierzy i będzie stosował się do słów ewangelii, będzie zbawiony. Ponad wszelką wątpliwość Jezus jest Panem. I tego imienia należy wzywać z czcią i pobożnością.

"...A jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak mają uwierzyć w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszeć, jeśli nie ma trgo, który zwiastuje..?" Rzymian:10-14.
Właśnie, jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli? W kogo nie uwierzyli Żydzi i poganie? Mowa o Jezusie Chrystusie, tylko nieliczni go przyjęli.


Cały wątek dotyczy Jezusa i jego osoby.

Co do księgi Joela, żeby być uczciwym trzeba przytoczyć podobny fragment żeby nie było niejasności, ale naprzód księga Joela:

"...Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pana, będzie wybawiony; gdyż na górze Syjon i w Jeruzalemie będzie wybawienie..." Joela:3-5

Teraz drugi fragment mówiący o tym samym wydarzeniu z innej księgi:

"...Lecz na górze Syjon będzie wybawienie, jest ona przecież święta, i dom Jakuba przejmie w posiadanie tych, którzy go posiadłości pozbawili..." Abdiasza:1-17

Jeruzalem i dom Jakuba są tu ze sobą ściśle powiązane.
Jakub jest potomkiem Abrahama, któremu Bóg złożył obietnicę że z jego rodu powstanie król, który będzie żądził wszystkimi narodami.
Z plemienia Judy wywodzi się zbawiciel Jezus Chrystus, pokoleniu Judy przypadła południowa częćś kraju z miastem Jerozolimą.

Tak więc Panem do którego należy dom Judy i Jerozolima jest Król- Jezus Chrystus. Amen!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
VIP
VIPDołączył: 20 Maj 2012
Posty: 499
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:46, 14 Maj 2013    Temat postu:

Post wyżej wyjaśnia dlaczego wersy z Rzymian10-13 i Joela3-5
nie są przypisane do imienia Boga.

A teraz wyjaśnienie dlaczego Bóg zabronił wymawianie swego imienia.
Naprzód zapytanie uczestnika forum:Cytat:
Cytat:
Owszem.. i na pewno te Imię znali... ale to dalej nie dowodzi, że je używali..Tylko, że musiałabyś udowodnić, ze chrześcijanie przejęli żydowską tradycję nie opartą na żadnym Piśmie.
Madźka... mówimy cały czas o tradycji żydowskiej a nie o Prawie Bożym zakazującym używania Imienia Boga
Inaczej mówiąc... tradycja ta była... nieuzasadniona. Myślisz, ze chrześcijanie to łyknęli, wiedząc, ze o tradycjach żydowskich Jezus ogólnie powiedział:

Odstępujecie od przykazań Bożych, a mocno się trzymacie tradycji ludzkiej”. (Marka 7:

Madźka, pytanie za 100 punktów: Czy Tradycja niewymawiania imienia Bożego była ludzka czy wynikała z jakiegoś przykazania Bożego?


Cytat:
A teraz kolejne pytanie: Czy ta tradycja miała uzasadnienie biblijne? Czy żydzi zrobili to pod wpływem jakiś przesłanek biblijnych? Jak wyglądało używanie w mowie Imienia Boga PRZED ową tradycją? Wymawiano czy nie? (pomijam formę).

Precyzujmy fakty i wnioski na nich oparte.
Napisanie ogólne, ze żydzi nie wymawiali jest... niepełną odpowiedzią. Należy dodać, że wymawiali a potem przestali wymawiać. Co się stało? Czy Bóg się rozgniewał, że wymawiali?


Kolejne wersy z Biblii, rozwieją wątpliwości co do tego że Bóg rozgniewał się na ludzi za bezczeszczenie jego imienia.
Oto one:

"...Przez wzgląd na moje imie powstrzymywałem swój gniew i przez wzgląd na moją cześć oszczędzałem cię, aby cię nie zniszczyć.
Oto wytapiałem cię sobie jak srebro, próbowałem cię w piecu cierpienia.
Przez wzgląd na siebie, przez wzgląd na siebie czynię to,
bo jakże zbeszczeszczone było moje imię;
a przecież mojej chwały nie oddam innemu..." Izajasza:48-9,11


Bóg wypowiada się na temat bałwochwalstwa izraelitów i że chwały swojej nie odda innemu bożkowi, zaznacza też że jego imię było zbeszczeszczone.

"...Lecz gdy przybyli do narodów, wtedy tam, dokądkolwiek przybyli,
znieważali moje święte imię, gdyż mówiono o nich: Oni są ludem Pana, musieli wyjść z jego ziemi.
Wtedy żal mi było mojego świętego imienia, które znieważył dom izraelski wśród ludów, do których przybył
Dlatego tak powiedz domowi izraelskiemu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Ja działam nie ze względu na was, domu izraelski, lecz ze względu na moje święte imię, które znieważyliście wśród ludów, do których przybyliście.
Dlatego uświęcę wielkie moje imię, znieważone wśród narodów, bo znieważyliście je wśród nich; i poznają ludy, że Ja jestem Pan- gdy na ich oczach okażę się święty wśród was..." Ezechiela:36-20,23


Tutaj Bóg również wykazuje winę Żydów, że znieważali jego imię, dlatego pierwsze słowa ostatniego wersu: "uświęcę wielkie moje imię" oznaczają że Bóg otoczy je najwiekszą czcią, że będzie bezpieczne , gdzie żaden śmiertelnik nie będzie miał dostępu do świętości, nie będzie mógł jej dotknąć ani wypowiedzieć.

"...Spuszczę ogień na Magog i na mieszkańców wysp żyjących bezpiecznie i poznają, że Ja jestem Pan.
I ujawnię moje święte imię wśród mojego ludu izraelskiego; i już nie dopuszczę, aby moje święte imię było bezczeszczone, aby poznały ludy, że Ja jestem Pan, Święty w Izraelu.
Oto nadchodzi to i spełnia się- mówi Wszechmocny Pan; jest to ten dzień, o którym mówiłem..." Ezechiela:39-6,8


Te wydarzenia dotyczą końca świata- Armagedon, gdzie Gog z Magog zostanie pobity i pokonany.
Dopiero teraz Bóg ujawni swoje święte imię, które uświęcił, przed ludźmi: " I ujawnię moje święte imię", oznacza, że do tej pory nikt na świecie nie zna tego imienia. Słowa: "ten dzień, o którym mówiłem" wskazują na przesłanie, że nadejdzie dzień w którym szatan zostanie pokonany przed odnową Ziemi.

Od czasów Jezusa i Apostołów nikt nie zna imienia Boga.
Jezus objawił to imię tylko Apostołom:
"...Objawiłem imię twoje ludziom, których mi dałeś ze świata; twoimi byli i mnie ich dałeś, i strzegli słowa twojego..." Jana:17-6.

Jezus w innym miejscu wspomina że uważa Apostołów za swoich przyjaciół, jest z nich dumny więc powieża im tajemnicę imienia Boga.
Jest pewien że będą strzec słowa; "...i strzegli słowa twojego..."
Znali pisma proroków i byli im posłuszni, przedewszystkim rozumieli je, gdyż Jezus dał im ten dar:Łukasza:24-45
Ewangelia nie opisuje tego faktu gdy Jezus objawia Apostołom imię Boże, ale sam Jezus poświadcza że tak się stało, gdy mówi również i tu:
"...I objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich..." Jana:17-26

"I objawiłem im imię twoje, i objawię", słowa te dotyczą Pawła, który już po śmierci Chrystusa został namaszczony na Apostoła i otrzymał tą łaskę później niż Apostołowie toważyszący Jezusowi.
Sam Paweł wspomina że Apostołowie są szafarzami tajemnic Bożych:

"...Tak niechaj kazdy myśli o nas jako o sługach Chrystusowych i o szafarzach tajemnic Bożych.
A od szafarzy tego się właśnie wymaga, żeby każdy okazał się wierny..." Kory:4-1,2


Tak samo, tajemnicy musiał dochować Apostoł Jan, który pisał Objawienie, musiał przemilczeć to co powiedziało siedem grzmotów:

"...A gdy przebrzmiało siedem grzmotów, chciałem pisać; lecz usłyszałem głos z nieba mówiący: Zapieczętuj to, co powiedziało owych siedem grzmotów, a nie spisuj tego..." Obj:10-4

Apostołowie z pewnością znali wiele tajemnic Bożych, ale mogli tylko głosić i pisać to co im nakazano poprzez Ducha Świętego.
Z pewnością znali także imię Boga ale poza nimi nikt inny o czym świadczą słowa Jezusa Chrystusa. Amen!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 12:49, 14 Maj 2013    Temat postu:

Co ty próbujesz udowodnić? Że imię Boże nie było używane? Czy właściwie co? Cytujesz fragmenty, dodajesz własne komentarze na bazie swoich przemyśleń i to wszystko? Nie wysilaj się. Szkoda twojego czasu i wysiłku. Skoro czujesz się bardziej kompetentny od ludzi, którzy kształcili się i wydawali miliony na dostarczanie dowodów, którymi dzisiaj dysponujemy, i uważasz, że twoje wizje i przemyślenia wnoszą coś bardziej, cennego w te teorie, to nie tylko szkoda twojego czasu, ale też mojego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prot
VIP
VIPDołączył: 11 Paź 2012
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nottingham, UK

PostWysłany: Wto 13:00, 14 Maj 2013    Temat postu:

A ja powiem prościej, Bóg to tak abstrakcyjne coś, ze nadawie mu imienia a co za tym idzie przypisywanie na stale jakiś skończonych cech, jest nadużyciem. Bóg to zbyt wieka zagadka, aby z jakąś pewnością się o nim wypowiadać. Jeżeli ktoś to robi to oznacza tylko ze jest zuchwały i ograniczony.

Dlatego bardziej poprawnie i logiczne jest powoływanie się na Jezusa Chrystusa, jego syna.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
VIP
VIPDołączył: 20 Maj 2012
Posty: 499
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:12, 14 Maj 2013    Temat postu:

Cytat:
Skoro czujesz się bardziej kompetentny od ludzi, którzy kształcili się i wydawali miliony na dostarczanie dowodów, którymi dzisiaj dysponujemy, i uważasz, że twoje wizje i przemyślenia wnoszą coś bardziej, cennego w te teorie, to nie tylko szkoda twojego czasu, ale też mojego.


....ludzi, którzy wydali miliony na drukowanie własnych przekładów Biblii, żeby zafałszować niewygodne przesłanie, która ona niesie....


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 13:18, 14 Maj 2013    Temat postu:

Prot napisał:
A ja powiem prościej, Bóg to tak abstrakcyjne coś, ze nadawie mu imienia a co za tym idzie przypisywanie na stale jakiś skończonych cech, jest nadużyciem. Bóg to zbyt wieka zagadka, aby z jakąś pewnością się o nim wypowiadać. Jeżeli ktoś to robi to oznacza tylko ze jest zuchwały i ograniczony.

Albo leniwy. A żeby ktoś nie uznał że kogoś chcę obrazić, to stosowny bardziej będzie fragment biblijny:"Nierozumny rzekł w swoim sercu:
„Nie ma Jehowy”.
Postąpili zgubnie, postąpili obrzydliwie w swym działaniu.
Nie ma nikogo, kto by czynił dobrze.
  Jehowa spojrzał z nieba na synów ludzkich,
by zobaczyć, czy jest ktoś wnikliwy, ktoś szukający Jehowy.
  Wszyscy zboczyli, wszyscy są jednakowo zepsuci;
nie ma nikogo, kto by czynił dobrze,
nawet jednego.
  Czyż nie nabył wiedzy żaden z krzywdzicieli,
którzy pożerają mój lud, tak jak zjedli chleb?
Nie wezwali Jehowy"(Psalm 14:1-4).


Dlatego bardziej poprawnie i logiczne jest powoływanie się na Jezusa Chrystusa, jego syna.[/b]Czy rzeczywiście prawdą jest, że Bóg, jest kimś nie osiągalnym? Są to słowa Jezusa. Na co Jezus kieruje uwagę?(Jana 17:3). Co wynika z modlitwy wzorcowej? Prośba po prośbie..."(Mateusza 6:9-13). Ale do kogo mamy zanosić modlitwy? Werset 9. Ciekawy jestem jaką koncepcję wymyślisz....


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Wto 13:20, 14 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prot
VIP
VIPDołączył: 11 Paź 2012
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nottingham, UK

PostWysłany: Wto 13:44, 14 Maj 2013    Temat postu:

Wiesław jak mnie cytujesz to nie dodawaj jakiś tekstów, których nie pisałem. Pomyliło ci się coś? Miej odrobinę szacunku do nas i poświęć odrobinę czasu na zredagowanie postu.

Cytat:
Ale do kogo mamy zanosić modlitwy?


Modlic możesz się do kogo chcesz, teoretycznie. Jeżeli nie uznajesz Jezusa Chrystusa, to logicznym jest ze chciał byś bezpośrednio do boga. Ale postać Boga jest tak abstrakcyjna, ze jak byś jej nie nazwał to zawsze będzie źle.

Ci co uznają Jezusa , to modlą się do Boga poprzez niego.

Bo Jezusa możemy jakoś określić, ma widoczne i znane cechy.
Mówiąc zwrotami technicznymi, to Jezus jest swego rodzaju przejściówka pomiędzy nami a Bogiem.

Jezus reprezentuje te cechy Boga, które dotyczą ludzi. Pozostałych cech nie znamy, przynajmniej na razie.

Jezus stwierdza, ze on jest "Brama" do Boga.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 14:12, 14 Maj 2013    Temat postu:

Prot..Przepraszam za zamieszanie co do postów. Ale proszę nie opowiadaj bzdur. Oczywiście, możesz się modlić nawet do parkanu jeśli tak ci odpowiada. Ale jeśli nie uznajesz Jezusa, to i twoje modlitwy do Boga nie trafią. Jezus jest pośrednikiem, co nie znaczy, że modlitwy do niego mają być kierowane, bo wtedy nie było by w modlitwie..."Ojcze nasz", tylko być może Panie nasz. Przeczytaj sobie(1Tymoteusza 2:5).

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
different
Początkujący
PoczątkującyDołączył: 13 Maj 2013
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:31, 14 Maj 2013    Temat postu:

Wisławie, Ty również nie wypisuj bzdur. Gdzie jest napisane w Biblii, że nie można modlić się do Jezusa? Zastanów się nad tym. Bo taki fragment nie istnieje. Sądzisz, że Jezus nie potrafi pomóc? A co zrobił dla Ciebie? Umarł na krzyżu abyś miał zbawienie. Dalej myślisz, że nie ma mocy?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 14:32, 14 Maj 2013    Temat postu:

Może inaczej...Gdzie jest napisane w Biblii, że mamy modlić się do Jezusa?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prot
VIP
VIPDołączył: 11 Paź 2012
Posty: 310
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nottingham, UK

PostWysłany: Wto 14:39, 14 Maj 2013    Temat postu:

Wiesław napisał:
Prot..Przepraszam za zamieszanie co do postów. Ale proszę nie opowiadaj bzdur. Oczywiście, możesz się modlić nawet do parkanu jeśli tak ci odpowiada.


Jeśli chodzi o mnie konkretnie to wogule się nie modle, tak się wychowałem i tak jest mi dobrze, ale nie chce pisać o sobie. Ja tylko na początku stwierdziłem, ze można próbować modlić się do Boga bezpośrednio lub przez pośrednika, czyli mamy wolny wybór, nie wiem skąd parkan wymyśliłeś.


Wiesław napisał:
Ale jeśli nie uznajesz Jezusa, to i twoje modlitwy do Boga nie trafią.


Ja nie mówiłem, ze nie uznaje czy uznaje. Nie pisze o sobie a tylko o temacie.

Wiesław napisał:
Jezus jest pośrednikiem, co nie znaczy, że modlitwy do niego mają być kierowane, bo wtedy nie było by w modlitwie..."Ojcze nasz", tylko być może Panie nasz. Przeczytaj sobie(1Tymoteusza 2:5).


No tak, ale zwracasz się OJCZE, czyli używając ludzkich cech, a nie stworzyciel itp.

Jezus jako syn Boga był fizycznie zwykłym człowiekiem, ale swoja dusza reprezentował Boga.

Jak by Bóg mógł sam się zamienić w człowieka i nam się objawić to właśnie był by jak Jezus.

Jezus swoja osoba przestawił nam tylko wycinek cech Boga, te cześć dotyczącą ludzi.

Bóg to coś więcej, cały wszechświat, to co widzimy i to czego nie widzimy.

Chcąc zwracać się do Boga bezpośrednio to tak jak byś mówił w "powietrze".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
different
Początkujący
PoczątkującyDołączył: 13 Maj 2013
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:40, 14 Maj 2013    Temat postu:

Nie wiem, czy wiesz, ale nie odpowiada się pytaniem na pytanie.
Jezus daje nam nowe życie, to dzięki Niemu mamy szansę dostać się do nieba, do raju. Poza tym jest Bogiem. Skoro modlisz się do Ojca, to dlaczego do Syna nie? A do Ducha Świętego? Bóg to zarówno Ojciec, Syn jak i Duch Święty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 15:10, 14 Maj 2013    Temat postu:

Zapytałem...Gdzie w Biblii pisze, że mamy się modlić do Jezusa? To bardzo proste pytanie. Skoro Prot zapytał: Gdzie w Biblii pisze, że mamy nie modlić się do Jezusa? To myślę, że jeśli mamy się do niego modlić, powinniśmy szybciej taki fragment znaleźć. A jeśli chodzi o termin TRÓJCA, to również zachęcam do pokazania mi takiej formy pisemnej w Biblii. Gdyby, istotnie było tak, jak piszesz..Czyli Jezus Bóg i Duch jest tą samą osobą, to do kogo Jezus się modli"A odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz, modląc się i mówiąc: „Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ten kielich oddali się ode mnie. Jednakże nie jak ja chcę, ale jak ty chcesz”(Mateusza 26:39). different.. inny fragment"Jezus rzekł do nich: „Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, bo ja od Boga wyszedłem i tu jestem. Wcale też nie przyszedłem z własnej inicjatywy, lecz On mnie posłał"(Jana 8:42). Mogę ci takich przykładów mnożyć w Biblii...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 15:15, 14 Maj 2013    Temat postu:

Wiesław odpowiada:To może powiedz mi, do kogo się modlili Wierne Bogu osoby, zanim Jezus przyszedł na ziemię. A przecież i w tej chwili Jezus jest duchowa osobą w niebie. Więc jak to jest z tą modlitwą? Czy nie modlimy się w powietrze?[

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Wto 15:17, 14 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
different
Początkujący
PoczątkującyDołączył: 13 Maj 2013
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:33, 15 Maj 2013    Temat postu:

Wiesławie, zapytałam pierwsza, nie unikaj proszę tego tematu. Gdzie w Biblii pisze, że nie wolno modlić się do Jezusa? Czy to nie On ma przyjść i sądzić ludzi?
Jeśli nie ma zakazu to skąd wiesz, że jest to zabronione? Z Jezusem rozmawiam niemal codziennie. Dlatego niemożliwym jest, by Syn Boży nie mógł nam pomagać. To dzięki wierze w Niego mamy zbawienie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez different dnia Śro 22:34, 15 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madźka.
VIP
VIPDołączył: 22 Sty 2010
Posty: 4064
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Czw 7:11, 16 Maj 2013    Temat postu:

Cytat:
To może powiedz mi, do kogo się modlili Wierne Bogu osoby, zanim Jezus przyszedł na ziemię.

Do Boga JHWH... i tu masz problem, bo katolicy, prawosławni, protestanci uznają Trójcę Świętą, a Świadkowie Jehowy nie... i tu masz zgrzyt, który nie pozwoli się dogadać. Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Czw 8:02, 16 Maj 2013    Temat postu:

different.. Może warto, wcześniej bardziej wnikliwie przeanalizować Biblię. Zwróć uwagę na to, co Jezus odpowiedział swoim uczniom, kiedy ci zapytali go, jak mają się modlić:"„Macie więc modlić się w ten sposób:
„‚Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię. 10 Niech przyjdzie twoje królestwo. Niech się dzieje twoja wola, jak w niebie, tak i na ziemi. 11 Daj nam dzisiaj naszego chleba na ten dzień; 12 i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczyliśmy winnym wobec nas. 13 I nie wystawiaj nas na pokusę, ale nas wyzwól od niegodziwca...". Ale zauważ, do kogo Jezus nakazał się zwracać? Mówi Ojcze nasz, któryś jest w niebie.... Ponieważ modlitwa wchodzi w zakres naszego wielbienia, powinniśmy kierować je tylko i wyłącznie do naszego Stwórcy, Jehowy Boga, po za którym nie ma Boga"Na to odrzekł mu Jezus:Idź precz Szatanie! Jest bowiem napisane:Panu, Bogu swemu,będziesz oddawał pokłon i jemu samemu służyć będziesz" (Mateusza 4:10 BT)). Po za tym Biblia mówi, że chrześcijanie mają zwracać się do Boga za pośrednictwem Jezusa a nie do Jezusa:"6 Jezus mu rzekł: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie";"Jeżeli poprosicie o coś w imię moje, ja to uczynię".
(Jana 14:6,14) ;"I w owym dniu nie zadacie mi już żadnego pytania. Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Jeżeli o coś poprosicie Ojca, da wam w imię moje"(Jana 16:23) ; "20 zawsze składając za wszystko podziękowania naszemu Bogu i Ojcu w imię naszego Pana, Jezusa Chrystusa"(Efezjan 5:20) ; "Dziateczki moje, piszę to do was, żebyście nie popełniły grzechu. A gdyby jednak ktoś popełnił grzech, to mamy wspomożyciela u Ojca: Jezusa Chrystusa, prawego. 2 I on jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, ale nie tylko za nasze, lecz także całego świata"(1Jana 2:1,2). Jak wynika z cytowanych przez Apostołów Listów, Oni sami dobrze wiedzieli do kogo maja zanosić modlitwy. Warto też zwrócić uwagę na to co jeszcze w tej kwestii napisał Ap.Paweł:"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus"(2Tymoteusza 2:5). Apostoł nazywa Jezusa pośrednikiem, ale wcześniejsze wypowiedzi samego Jezusa, również na to wskazują. Jeżeli chcemy, aby nasze modlitwy były wysłuchane, to musimy przestrzegać pewnych zasad, zasad, które sam Bóg ustala, a nie my, inaczej nasze modlitwy nie zostaną wysłuchane:"Kto odwraca swe ucho od słuchania prawa — nawet jego modlitwa jest obrzydliwością"(Przysłów 28:9); "Od nieprawych jest Jahwe daleko, modlitwy prawych On słucha"(Przysłów 15:29 BT). Jeżeli na prawdę zależy nam na dobrych stosunkach z naszym Stwórcą, to musimy czynić zgodnie z tym, co Jemu się podoba. Jezus to wyraźnie podkreślił wypowiadając następujące słowa:"Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do królestwa niebios, lecz tylko ten, kto wykonuje wolę mego Ojca, który jest w niebiosach"(Mateusza 7:21). Jezus, nie powiedział tutaj, kto wykonuje wolę jego, tylko Ojca. Ap. Jan też powiedział:"Po tym poznamy, że pochodzimy z prawdy, i uspokoimy przed nim nasze serca 20 co do tego, za co nasze serca by nas potępiały, ponieważ Bóg jest większy niż nasze serca i wie wszystko. 21 Umiłowani, jeśli nas serca nie potępiają, mamy wobec Boga swobodę mowy; 22 i o cokolwiek prosimy, otrzymujemy od niego, gdyż przestrzegamy jego przykazań i czynimy to, co znajduje upodobanie w jego oczach"(1Jana3:22). Ale ktoś mógłby tłumaczyć, że do póki Jezus żył na ziemi, to należało się modlić do Boga Ojca, bo on sam się do Niego modlił. Ale warto zauważyć, że cytowane Listy powstały, na długo po śmierci Syna Bożego, bo na przykład Listy Jana, powstały pod koniec pierwszego w.n.e. w roku 98. Skoro pierwsi chrześcijanie dokładnie wiedzieli jak, i do kogo się modlić, to, co dzisiaj mogło by to zmienić? Myślę, że udzieliłem Ci wyczerpującej, i całkiem logicznej odpowiedzi, popartej Biblijnymi argumentami.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Czw 8:11, 16 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 29 Mar 2013
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Czw 8:20, 16 Maj 2013    Temat postu:

madźka. napisał:
Cytat:
To może powiedz mi, do kogo się modlili Wierne Bogu osoby, zanim Jezus przyszedł na ziemię.

Do Boga JHWH... i tu masz problem, bo katolicy, prawosławni, protestanci uznają Trójcę Świętą, a Świadkowie Jehowy nie... i tu masz zgrzyt, który nie pozwoli się dogadać. Wesoly"madźka. Ale to chyba nie jest mój problem. Skoro poruszyłaś ten temat, to myślę, że masz niezbite argumenty, by dowieść słuszności swojej tezy. Pokaż mi w Biblii,-oczywiście odnosisz się do przedchrześcijańskiego okresu, gdzie, Żydzi,- bo o nich mówisz, czcili Trójcę? Chciałbym ci jeszcze zaznaczyć, że przed Jezusem, ani w czasie gdy się narodził, i długo po jego śmierci,-zanim nadeszło zapowiedziane przez Jezusa odstępstwo od prawdziwej wiary, nie było, ani Katolików, ani Protestantów, ani żadnej innej religii, która powstała na zasadzie odstępstwa. Poczytaj sobie w internecie, na temat powstania tych odłamów, oraz kiedy, skąd i jakie wierzenia w trakcie powstawania tych odłamów przyjmowano. Na jakich soborach wprowadzano doktryny, i kiedy.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Wiesław dnia Czw 8:22, 16 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madźka.
VIP
VIPDołączył: 22 Sty 2010
Posty: 4064
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Czw 10:21, 16 Maj 2013    Temat postu:

Wiesław... ja nie z tych...

Temat mam dawno przerobiony, oj dawno... i było to bolesne, a i tak to mi nie wystarcza. Katoliczką aktualnie siebie nie nazywam, bo... nie zgadzam się ze stanowiskiem Kościoła w pewnej kwestii, ale akurat, co do ogólnych praw wiary, to zgadzam się z katolikami.

I tak... (nie będę się dokładnie rozwodzić, bo szkoda czasu)
Ale:
Po pierwsze.. jest coś takiego jak pedagogia Boża, biblijna... Objawienie Boga i Jego nakazów, poleceń następuje stopniowo... Tak np. w ST mamy poligamię czy listy rozwodowe, co już w NT wiemy, że jest złe i ludzie nie powinni tego czynić. Mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi.
Tak samo można założyć, że jest z objawieniem Trójcy. Choć ludzie podają argumenty, że już w ST można doszukać wzmianki o Trójcy np. Iz 6,8, gdzie do Boga jest użyta l. mnoga. itd. Ja się nie będę nad tym rozwodzić, bo akurat na ten temat wielkiej wiedzy nie mam... Ale pełne objawienie Trójcy mamy w NT. A można do tego dojść analizując poszczególne fragmenty. Nie widzę sensu, aby teraz to robić, bo to stare jak świat i było już robione, jak chcesz, to poczytaj sobie jakieś rzeczy na internecie. Pełno stron apologetycznych, gdzie poruszany jest ten temat. Zobacz czy apologeci mają dobre argumenty... A tu masz o pisarzach wczesnochrześcijańskich, co do Trójcy:
[link widoczny dla zalogowanych]

Miłej lektury, jeżeli chcesz... Warto poszerzać horyzonty. Wesoly

Cytat:
Poczytaj sobie w internecie, na temat powstania tych odłamów

Ja znam historię chrześcijan, naczytałam się dość... Nawet naczytałam się o historii Świadków Jehowy... a Ty czytałeś o powstaniu tej Organizacji?

A teraz... takie coś, co mnie kiedyś rozbawiło... i aż musiałam sobie zrobić print screena, żeby mieć to na pamiątkę. Wesoly

[link widoczny dla zalogowanych]Więc pewnie zrezygnujesz z pogłębiania swojej wiedzy, którą Ci zaproponowałam?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez madźka. dnia Czw 10:28, 16 Maj 2013, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Pismo Święte Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin