Forum Moja droga Strona Główna Moja droga
Forum religijne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Popielec

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Człowiek
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cento3
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 13 Sty 2010
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Śro 21:01, 17 Lut 2010    Temat postu: Popielec

Cytat:
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" -te słowa wypowiada duchowny, posypując głowy wiernych popiołem w środę popielcową. Rozpoczyna ona Wielki Post w Kościele. Najbliższe czterdzieści dni pozwalają odpowiednio przygotować się do największego Święta-Wielkanocy. Dawniej chrześcijanie ograniczali przedświąteczny post do zaledwie 40 godzin (tylko w Wielki Piątek i następnego dnia w Wielką Sobotę). Potem przygotowania duchowe zabierały cały tydzień, aż wreszcie około V wieku czas przygotowań do uroczystości Zmartwychwstania wydłużył się do 40 dni. Tyle pościł na pustyni Jezus. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w Kościele.

[i]A co Wy myślicie? Jak się nawrócić? Czy za długi jest Wielki Post?
...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez cento3 dnia Śro 21:03, 17 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
madźka.
VIP
VIPDołączył: 22 Sty 2010
Posty: 4064
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Śro 21:30, 17 Lut 2010    Temat postu:

Myślę, że długość Wielkiego Postu jest, jak najbardziej odpowiednia. Te 40godz. o których przed chwilą przeczytałam moim zdaniem to za mało. Te niecałe 2dobry chyba każdy jest wstanie się gryźć w wargę i "przetrwać". Dłuższy czas wyrabia w nas silną wolę- nie krótkotrwałą, bo szczególna praca nad sobą przez 40dni jest na prawdę godna podziwu. Fakt, że nie można tych dni traktować, jako umartwianie się i wszystkiego wyrzekanie. Jednak warto wypracować w sobie silną wolę, która jest niezbędna by stanowczo odrzucić złego. Musimy się nieustannie nawracać. Nie można się zatrzymać również tylko na tym Krzyżu, ale dalej na Zmartwychwstaniu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aniolek
Administrator
AdministratorDołączył: 16 Lut 2007
Posty: 1354
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z nieba

PostWysłany: Śro 21:30, 17 Lut 2010    Temat postu:

Kiedyś było 40 godzin, ale to był post gdzie ludzie nic nie jedli w ogóle.
Mi się jakoś nigdy nie dłużyło (no może jedynie jak się na imprezę w końcu chcialo iść Wesoly ), ale poza tym bardzo lubię Wielki Post, te rozważania, Gorzkie Żale, Drogę Krzyżową. To wszystko daje dużo do myślenia i zastanowienia się nad sobą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cento3
Doświadczony
DoświadczonyDołączył: 13 Sty 2010
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Śro 21:37, 17 Lut 2010    Temat postu:

Taaak, macie rację. Ja nigdy nie przepadałem za tym okresem. Był zawsze dla mnie za długi. Wolałbym 40 godzin nic nie jeść. Ale tak jest jak jest i już. Ale macie racje: madźka. i Aniolek POZDRO!

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez cento3 dnia Śro 21:38, 17 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dolores61
VIP
VIPDołączył: 19 Paź 2008
Posty: 562
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:31, 18 Lut 2010    Temat postu:

Czy Bóg wymaga zachowywania postów?
PRAWO Boże przekazane za pośrednictwem Mojżesza przewidywało tylko jeden post — podczas dorocznego Dnia Przebłagania. W tym dniu Izraelici mieli ‛ukorzyć się w swych duszach’, co rozumiano jako polecenie zachowywania postu (3 Mojżeszowa 16:29-31; 23:27; Psalm 35:13). Nie chodziło jednak o czczą formalność. Dzięki obchodom Dnia Przebłagania Izraelici lepiej uświadamiali sobie swój grzeszny stan i potrzebę odkupienia. Poszczenie w tym dniu było wyrazem żalu za popełnione grzechy oraz przejawem skruchy wobec Boga.
Chociaż Prawo Mojżeszowe nakładało na Izraelitów tylko ten jeden obowiązkowy post, to pościli oni także w innych okolicznościach (2 Mojżeszowa 34:28; 1 Samuela 7:6; 2 Kronik 20:3; Ezdrasza 8:21; Estery 4:3, 16). Czasami robili to dobrowolnie, dając wyraz skrusze. Występnych Judejczyków Jahwe Bóg nawoływał: „Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, w poście, płaczu i narzekaniu!” Nie chodziło jednak o czynienie tego na pokaz, gdyż Bóg dodał: „Rozdzierajcie swoje serca, a nie swoje szaty” (Joela 2:12-15).
Z czasem jednak post stał się dla wielu czczą formalnością. Takie nieszczere posty napawały Jahwe Boga odrazą, dlatego zapytał obłudnych Izraelitów: „Czy to jest post, w którym mam upodobanie, dzień, w którym człowiek umartwia swoją duszę, że się zwiesza swoją głowę jak sitowie, wkłada wór i kładzie się w popiele? Czy coś takiego nazwiesz postem i dniem miłym Panu?” (Izajasza 58:5). Owi kapryśni ludzie pościli na pokaz, a powinni raczej wydawać owoce odpowiadające skrusze.
Niektóre posty ustalone przez Żydów już od początku nie podobały się Bogu. Na przykład przez pewien czas Judejczycy cztery razy do roku obchodzili posty upamiętniające okropne wydarzenia związane z oblężeniem i zniszczeniem Jeruzalem w VII wieku p.n.e. (2 Królewska 25:1-4, 8, 9, 22-26; Zachariasza 8:19). Po uwolnieniu Żydów z niewoli w Babilonie Jahwe powiedział przez proroka Zachariasza: „Jeżeli pościliście (...), i to w ciągu siedemdziesięciu lat, to czy pościliście dla mnie?” Wspomniane posty nie spotkały się z uznaniem Boga, ponieważ Żydzi pościli i smucili się z powodu wydanych przez Niego wyroków. Robili to ze względu na nieszczęście, które ich spotkało, a nie ze względu na złe postępowanie, które do tego doprowadziło. Zamiast opłakiwać przeszłość, mieli się radować z powrotu do ojczyzny (Zachariasza 7:5).
Czy chrześcijanie powinni pościć?
Jezus Chrystus nigdy nie nakazał swym uczniom pościć, niemniej podlegał Prawu Mojżeszowemu, dlatego razem z nimi zachowywał post w Dniu Przebłagania. Z drugiej strony wcale nie zabronił tego czynić i niektórzy jego naśladowcy dobrowolnie pościli również przy innych okazjach (Dzieje 13:2, 3; 14:23). Jednakże nigdy nie ‛szpecili swych twarzy, żeby ukazać ludziom, iż poszczą’ (Mateusza 6:16). Takie zewnętrzne przejawy pobożności mogłyby wywoływać podziw i pochwały ludzi. Tymczasem Bóg nie ma upodobania w uczynkach pełnionych na pokaz (Mateusza 6:17, 1.
Jezus powiedział też, że jego naśladowcy będą pościć, gdy on umrze. Ale nie ustanowił w ten sposób jakiegoś rytualnego postu. Wskazał raczej, iż będą odczuwać głęboki żal. Skoro zaś zmartwychwstał i znowu mógł z nimi przebywać, nie było już powodu, by pościć (Łukasza 5:34, 35).
Kiedy „Chrystus został ofiarowany raz na zawsze, żeby ponieść grzechy wielu”, prawo Mojżeszowe straciło moc wiążącą (Hebrajczyków 9:24-2. Tym samym został zniesiony również nakaz poszczenia w Dniu Przebłagania, a więc jedyny obowiązkowy post wspomniany w Biblii.
A co powiedzieć o Wielkim Poście?
Skąd wziął się w chrześcijaństwie zwyczaj przestrzegania Wielkiego Postu? Przyjął się on zarówno wśród katolików, jak i protestantów, chociaż w różnych kościołach inaczej się go obchodzi. Niektórzy przez okres 40 dni poprzedzających Wielkanoc jadają raz dziennie. Inni całkowicie powstrzymują się od jedzenia w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Jeszcze inni uważają, że w czasie Wielkiego Postu nie należy jeść mięsa, ryb, jaj i nabiału.
Wielki Post prawdopodobnie nawiązuje do czterdziestodniowej głodówki Jezusa po chrzcie. Ale czy Jezus ustanowił wtedy rytuał, który należało zachowywać co roku? Nic podobnego. Niezbicie świadczy o tym fakt, iż w Biblii nie ma żadnej wzmianki, by czynili to pierwsi chrześcijanie. Wielki Post wprowadzono w IV wieku po Chrystusie. Podobnie jak wiele innych nauk w chrześcijaństwie został on przejęty z pogaństwa.
Jeżeli Wielki Post ma nawiązywać do tego, że po chrzcie Jezus pościł na pustyni, to dlaczego obchodzi się go przed Wielkanocą, którą uważa się za dzień jego zmartwychwstania? W ostatnich dniach swego życia Jezus wcale nie pościł. Sprawozdania ewangeliczne podają, że na kilka dni przed śmiercią razem z uczniami odwiedził parę domów w Betanii i spożył tam posiłki. A w nocy przed swą śmiercią zjadł wieczerzę paschalną (Mateusza 26:6, 7; Łukasza 22:15; Jana 12:2).
Z tego, że Jezus pościł po chrzcie, wypływa pewna nauka. Rozpoczynał wtedy bardzo ważną służbę. W grę wchodziło usprawiedliwienie zwierzchnictwa Jedynego Prawdziwego Boga i przyszłość wszystkich ludzi. Poświęcił więc czas na głębokie rozmyślania oraz na modlitwy do swojego Ojca Jahwe o pomoc i kierownictwo. W tym okresie pościł i było to najzupełniej właściwe. A zatem post może przynieść pożytek, jeśli wypływa z czystych pobudek i odbywa się w stosownym czasie (porównaj Kolosan 2:20-23).
Kiedy post może przynieść pożytek?
Rozważmy, w jakich okolicznościach sługa Boży mógłby dziś pościć. Ktoś, kto popełnił grzech, może przez pewien czas nie jeść. Nie powinna się za tym kryć chęć wywarcia wrażenia na drugich ani gniew z powodu skarcenia. Samo poszczenie oczywiście nie naprawi stosunków z Bogiem. Niemniej osoba okazująca szczerą skruchę odczuwa głęboki żal, ponieważ zraniła Boga, a zapewne też przyjaciół i rodzinę. Ktoś pogrążony w udręce oraz żarliwych modlitwach o przebaczenie może nie mieć ochoty na jedzenie.
Coś takiego przeżył król izraelski Dawid. W obliczu groźby utraty syna zrodzonego z Batszeby skupił się na modlitwie do swego Boga Jahwe o łaskę dla dziecka. Całkowicie pochłonęło to jego uwagę, dlatego nic nie jadł. Podobnie dzisiaj, w pewnych szczególnie napiętych sytuacjach przyjmowanie pokarmów może wydawać się niestosowne. (2 Samuela 12:15-17).
Ktoś bogobojny może na przykład pragnąć się skupić na głębokich rozważaniach duchowych. Uważnie przegląda Biblię i publikacje chrześcijańskie. Potrzebuje trochę czasu na rozmyślanie. Osoba pochłonięta takim studiowaniem nieraz rezygnuje z posiłków, żeby się nie dekoncentrować (porównaj Jeremiasza 36:8-10).
W Piśmie Świętym znajdują się przykłady sług Bożych, którzy pościli, gdy mieli powziąć ważne decyzje. W czasach Nehemiasza Żydzi związali się wobec Boga Jahwe przysięgą, za pogwałcenie której groziło przekleństwo. Przyrzekli odprawić swe cudzoziemskie żony i trzymać się z dala od okolicznych narodów. Przed złożeniem tej przysięgi i w czasie wyznawania przewinień całe zgromadzenie pościło (Nehemiasza 9:1; 10:1, 30, 31). Podobnie chrześcijanin w obliczu poważnej decyzji może na krótki czas zrezygnować z posiłków.
W zborach wczesnochrześcijańskich grona starszych czasami pościły, gdy rozstrzygano jakieś kwestie. Obecnie osoby podejmujące trudne decyzje, również mogą w czasie ich rozpatrywania powstrzymywać się od jedzenia.
Poszczenie w określonych sytuacjach jest sprawą osobistą. Nikt nie może pod tym względem osądzać drugich. Nie powinniśmy zabiegać o to, by ‛wydawać się ludziom prawymi’, ani przykładać tak wielkiej wagi do pożywienia, że zaniedbamy rzeczy ważniejsze (Mateusza 23:28; Łukasza 12:22, 23). A z Biblii wynika, że Bóg ani nie nakazuje, ani nie zabrania pościć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr
VIP
VIPDołączył: 20 Lut 2007
Posty: 1388
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Czw 20:44, 18 Lut 2010    Temat postu:

Dolores61 napisał:
A z Biblii wynika, że Bóg ani nie nakazuje, ani nie zabrania pościć.

racja, najważniejsze zdanie z całej twojej wypowiedzi Dolores i meritum sprawy. jednak nie znaczy to, że nie mamy pościć. Wielki Post jest doskonałą okazją do spojrzenia w głąb swojej duszy, do zastanowienia się nad istotą śmierci i zmartwychwstania Jezusa. dlaczego On to zrobił? czy to tylko kolejne święto, na pamiątkę tego wydarzenia? nie, Wielki Post ma za zadanie wyzwolić w nas pragnienie zrozumienia, dlaczego Jezus za nas umarł. termin postu jest bardzo dobry, gdyż pościmy przed samą śmiercią Jezusa, którego zabiły nasze grzechy. pościć mamy nie na pokaz ale przed samym sobą, aby w duszy móc w jakiś sposób przeprosić i jednocześnie podziękować Bogu za Jego śmierć za mnie. długość postu uważam za słuszną, gdyż jest to odpowiedni czas aby przygotować swoje sumienie i serce dla Jezusa, aby nie tylko On zmartchywstał, ale również i my. to jest główną przesłanką Wielkiego Postu - przygotowanie naszego serca na zmartwychwstanie, a więc nie jest to tylko kolejne święto kościelne w roku, ale jest to także kolejne święto każdego z nas, gdzie możemy się nawrócić.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barti91
VIP
VIPDołączył: 09 Sty 2011
Posty: 341
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:10, 13 Mar 2011    Temat postu:

Jak dla mnie to wystarczający okres, żeby jak pisze Pismo Święte, "rozdzierajcie nie tylko swoje szaty, ale i serce" co oznacza , że podejmowanie postów to jedna część która ma nas przygotować na Wielkanoc, ale także musimy nauczyć się bardziej kochać i nieść dobro drugiemu człowiekowi. Może są w śród nas osoby które potrzebują pomocy.

Wieli Post , to czas w który mamy szczególnie zobaczyć własne błędy i słabości oraz pojąć działanie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
salwinia
VIP
VIPDołączył: 29 Sty 2009
Posty: 1423
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 6:59, 14 Mar 2011    Temat postu:

za długi? NIE! Wesoly
Uwielbiam nabożeństwa Wielkiego Postu, szczególnie Drogę Krzyżową, czy samo Triduum Paschalne.
To dla mnie czas "przepierki" duszy, porządkowania własnego sumienia...
a postanowienie? Mam. Ale chyba za duże Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Moja droga Strona Główna -> Człowiek Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin